تازه ترین اخبار

جستجو

راهنمای خرید مقنعه مناسب

راهنمای خرید مقنعه مناسب

مقنعه چی بپوشم؟

بار آمد بوی ماه مدرسه و دانشگاه! ورود مجدد مقنعه را به کمد لباس‌هایتان تبریک می‌گویم! اگر هنوز دارید مقنعه کهنه پارسالی را سرتان می‌کنید، یا از مقنعه‌ای که خریده‌اید راضی نیستید، این مطلب را بخوانید تا ببینید چطوری باید مقنعه بخرید که به شما بیاید.

 

نخی یا پلاستیک؟

اهل فن می‌گویند مقنعه فقط نخی‌اش خوب است. دلیلش خیلی واضح و مبرهن است؛ الیاف نخی تبادل هوا و حرارت دارند و مانع بخارپز شدن می‌شوند! منظور از الیاف نخی هم طبیعتا کتان و پنبه است، وگرنه از پشم و ابریشم کسی مقنعه درست نمی‌کند! با وجود این مزیت‌ها، پلاستیکی‌ها هم مشتری خودشان را دارند. الیاف پلاستیک چروک نمی‌شوند، رنگ‌هایشان شفاف‌تر است و سفت و صاف می‌ایستند. با این حساب می‌شود این طوری تجویز کرد که:

  • اگر مقنعه را برای سر کردن به مدت طولانی می‌خواهید و قرار است صبح تا عصر سر کلاس بنشینید، نخی بخرید.
  • اگر مقنعه رنگ روشن و ژیگولی (مهماندار هواپیما طور!) می‌خواهید، بروید سراغ پلاستیکی‌ها.

روش شناختن این دو تا جنس از هم این است که مقنعه را کمی توی دست‌تان مچاله کنید. نخی‌ها چروک می‌شوند، پلاستیکی‌ها نه.

سبک یا کرپ؟

مقنعه‌های کرپ آدم را به شدت یاد مجری‌های تلویزیون می‌اندازند! به خصوص اگر بیندازید روی شانه و پایینش تا زیر سینه بیایند. اگر سراغ کرپ می‌روید، آن را خیلی بلند نگیرید. چون هم به تن می‌چسبند و ناجور می‌شوند، هم تیپ‌تان مناسب اخبارگویی می‌شود. برای خانم معلم‌های جدی که به حضور و غیاب خیلی اهمیت می‌دهند، تیپ مناسبی است، ولی برای تیپ دانشجویی نه چندان.

 

بروجرد یا کجا؟

همه مقنعه‌فروشی‌های معتبر سراسر کشور، یک تابلوی “مقنعه بروجرد” سردر مغازه چسبانده‌اند. اما چرا بروجرد در این صنعت(!) انقدر معروف است؟ پارچه‌های تولیدی کارخانجات نساجی بروجرد به خاطر نوع پنبه آن منطقه بهترین جنس پارچه نخی را تولید می‌کنند. ضمن این که استفاده از پنبه‌های خودرنگ موجب می‌شود مقنعه‌های مشکی بروجرد مدت بیشتری مشکی بمانند و زود بور نشوند. ضمنا رنگ سیاه‌شان غلیط‌تر است و به سبز یا قرمز نمی‌زند.  مقنعه‌های کاشان و جاهای دیگر هم نخ پنبه هستند ولی کیفیت نخ بروجرد را ندارند.

بلند یا کوتاه؟

البته این یکی تا حد زیادی ممکن است به قانون محل درس یا کارتان ربط داشته باشد، ولی اگر اختیار دست خودتان است، این طوری انتخاب کنید:

  • اگر ریزه میزه و لاغر هستید، سراغ مقنعه‌های بلند نروید، وگرنه شبیه زنگوله‌ای می‌شوید که دو تا پا از آن آویزان است! مقنعه متناسب برای شما باید بلندی‌اش از سر شانه تا وسط‌های بازو باشد.
  • اگر بازوهای چاق یا سینه بزرگی دارید، مقنعه بلند تا زیر سینه بگیرید که معلوم نشود چقدرید!
  • اگر شکم دارید، مقنعه بلند نگیرید. آن طوری شکم‌تان را قاب می‌کنید!

 

ساده یا مدل دار؟

الان دیگر مثل زمان بچگی ما نیست که فقط همان مقنعه‌های چانه‌دار و کش‌دار موجود باشد. مقنعه‌ها در انواع کراواتی، شالی، کلاهدار، بافت‌دار و انواع جورواجور دیگر موجودند. بیشتر این مقنعه‌ها به درد محیط اداری و تحصیلی نمی‌خورند و اغلب به عنوان لباس فرم استفاده می‌شوند. با این حال اگر خیلی اهل حال باشید می‌توانید سراغ این جور شکل‌ها هم بروید.

مشکی یا چه رنگی؟

اصولا مقنعه را به رنگ مشکی می‌شناسند، ولی رنگ‌های موجودش خیلی متنوعند. از زرشکی تا کرم. اگر خیلی آوانگارد باشید، می‌توانید رنگ‌هایی مثل کرم و صورتی و سبز و آبی را با تیپ مناسب ست کنید. اگر اهل حال و حوصله باشید و رنگ‌ها را خوب می‌شناسید، خوب است سراغ این رنگ‌ها بروید. منتها اگر می‌خواهید سر تا پا همیشه مشکی بپوشید و ایده‌ای برای ترکیب کردن رنگ‌ها ندارید، بی خیالش شوید. با تیپ‌های معمولی سرمه‌ای و قهوه‌ای و مشکی، می‌توانید سراغ مقنعه هم‌رنگ بروید. با قهوه‌ای یا کرم، مقنعه زرشکی را امتحان کنید.

پاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده)
   وب سایت: (آدرس سایت باhttp://)
* توضیح:
وارد کردن کد